חיפוש

טיפים להעברת שיעורי יוגה און ליין


אהלן יוגיניות יקרות ויוגים יקרים!


בעקבות תלונות מוצדקות שראיתי בקהילה ומניסיון אישי, רציתי לשתף מספר טיפים שימושיים להעברת שיעורים און-ליין. אולי לחלקינו הם די ברורים אך כרגע רואים המון סרטונים בשידור חי וסרטונים מוקלטים עם תקריבים שלא מאפשרים לראות את טווח התנועה המלא של המורה, צילום מפוקסל, איכות שמע ירודה וכדומה. אז החלטתי לכתוב פוסט ולשתף את המורים הנהדרים כאן איך פתרתי את הבעיות שהזכרתי.


עולם וירטואלי


כמו רבים מבעלי העסקים שהעבירו את העסק שלהם לאון-ליין בימי קורונה, גם מורי היוגה החלו להעביר את השיעורים באינטרנט. בניגוד להרצאות או דיונים בענייני עבודה, בהם תפקיד הוידאו הוא בעיקר להציג שקפים ולדמות ניהול שיחה פרונטלי, בשיעורי יוגה תפקיד הוידאו הוא הרבה יותר משמעותי.


לעיתים נרצה לתקן פיזית אבל אנחנו רק יכולים להתבונן במסך ולתאר עם המון הסברים וסבלנות את מה שתנועה אחת קטנה ומדויקת יכולה לעשות. כאן אזכיר את הבקשה הכל כך מובנת ולגיטימית, ששמעתי מתלמידים, והיא להיות נראים, להרגיש שאנו המורים שם בשבילם ולקבל את ההרגשה שהם בשיעור חי ונושם ולא צופים בסרטון מוקלט.

היתרון של שידור חי הוא שהוא חד-פעמי, ואם לא נגיע, נפספס ולא נוכל לחוותו שנית. זה גורם לתלמידים להוציא מעצמם 100% ולקבל את כל יתרונות התרגול, ולא רק "לסמן" תנוחות.


אנו המורים נדרשים לנסות, למרות המרחק, לתת פידבק למתרגלים מספר פעמים במהלך השיעור. נבקש מהתלמידים לסדר את המצלמה אם זוית הצילום שלהם לא מאפשרת לנו לראות אותם. נדבר בהמשך על שיפורים טכניים שיאפשרו לתלמידים שלנו לחוות באופן מיטבי שיעור יוגה און-ליין.


להלן טיפים להעברת שיעור און ליין מהבית:


איכות הוידאו


וידאו באיכות נמוכה, ותמונה מפוקסלת יכולות להוריד מאיכות השיעור, ומחווית התלמיד.


כאשר מעבירים שיעור מרחוק, לפעמים בוחרים להעביר אותו דרך המחשב. הבעיה היא שמצלמת המחשב היא באיכות נמוכה יותר לעומת הסמארטפון שלנו (אם הוא יוצר בשנתיים האחרונות) ובנוסף העדשה איננה רחבה. עדשה רחבה (בדומה למצלמת גו-פרו עם עין הדג) עוזרת לנו לצלם בחדר קטן שבו אין אפשרות להתרחק הרבה מהמצלמה. אין צורך אמיתי במצלמת גו- פרו, ברוב הסמארטפונים החדשים, עדשת מצלמת הסלפי (זו שנמצאת בצד של המסך) היא עדשה רחבה שעוזרת לצלם את כל טווח התנועה.


יתכן מצב שבו איכות המצלמה היא טובה אך עדיין השידור המועבר הינו באיכות נמוכה. הסיבה כנראה היא רוחב-פס האינטרנט של המורה או של התלמידים אינו מספיק להעברת הוידאו. על המורה לוודא שתוכנית האינטרנט היא עם רוחב פס מספיק טוב (תוכנית של 40Mbit מספיקה בשבילי). אם תוכנית האינטרנט של התלמידים לא מספיק טובה, ניתן לבקש מהם לסגור את הוידאו העצמי, דבר זה לפעמים זה משפר את קליטת הוידאו מהמורה. בנוסף יש לבדוק שאין תוכנות אחרות שצורכות רוחב-פס רצות על מחשבים אחרים בבית, ויכולות להאט את קצב השידור של הוידאו (מישהו אחר בבית צופה בנטפליקס במקביל וכד').


קומפוזיציה


אנחנו הבמאים של השיעור שלנו. אנו רוצים להימנע מצילום קרוב מדי שלא מאפשרת לראות את טווח התנועה המלא של המורה, או רחוק מדי שימנע מהתלמידים להבחין בפרטים ולדייק את התנועה.


  • מקמו את המצלמה לרוחב! רוב התלמידים משתמשים במסך מחשב ותמונה שמשודרת לרוחב ממלאת את המסך, מוקרנת על שטח יותר גדול של המסך ומעבירה יותר פרטים.

  • נוודא שניתן לראות את כל טווח התנועות שהשיעור יכלול. נבדוק שרואים את קצות האצבעות כאשר נעמוד בטדסנה עם ידיים למעלה, כאשר אנו בשכיבה והראש, הידיים או כפות הרגליים לא בורחים מהפריים.

  • ההמלצה שלי היא לצלם את השיעור מהנייד שעומד בגובה על טריפוד או על מדף כך שגובהו האידיאלי הוא מול הפופיק שלנו.

  • נבחר לצלם את עצמנו בפרופיל, כלומר החלק הארוך של המזרון מול המצלמה. כמובן שנפנה למצלמה כאשר אנו מדברים או יושבים אך במהלך תרגול האסנות, לצופים קל להבין את התנועה כאשר היא מוצגת בפרופיל.

  • בדקו שאתם לא נתקלים במנורת התקרה הנמוכה או פוגעים עם הרגל בעציץ הסמוך.


שמע


כאשר המורה נמצא רחוק מהמצלמה על מנת שיראו את טווח התנועה המלא, הוא גם נמצא רחוק מהמיקרופון, ומוריד את איכות ועוצמת הסאונד. נוכל לפתור זאת בקלות אם נחבר את אוזניות אלחוטיות לנייד, כדגומת Earpods או מדונות למיניהן. יש בהן מיקרופון מובנה כך שאין חשש להתרחק מהמכשיר המקליט.


אם בית המורה נמצא במקום עם רעשי רקע, מהרחוב או מתוך הבית, הם מורידים מאות את איכות הסאונד. נסו לסגור דלתות או חלונות שימזערו את רעשי הרקע.


אל תשכחו לעשות מיוט לכולם (כולל המחשב שלכם) מלבד הנייד שמצלם אתכם. כמו כן, שימו את הנייד על "do not disturb" כדי שלא תוטרדו מצלצולים והודעות במהלך השיעור.


במידה ובסוף או תחילת שיעור נרצה לנהל שיחה עם התלמידים כשהם לא במיוט, ניווכח ליתרון נוסף של האוזניה - מניעת בעיות feedback loop בתוכנת הוידאו (בעייה נפוצה שמורידה מאיכות הקול כאשר ההקלטה שומעת את מה שהיא משדרת).


ראו את התלמידים


אנו רוצים לראות היטב את התלמידים, ולהימנע מהפסקת רצף השיעור כדי להתקרב למסך ולהסתכל על המתרגלים.


הסמארטפון הינו פתרון טוב בשביל שיראו אותנו בבירור בגלל איכות המצלמה. לעומת זאת הוא אינו מצטיין בגודל המסך ומקשה עלינו לראות את התלמידים. מומלץ להתחבר לפגישה ממכשיר נוסף בעל מסך גדול, כגון טאבלט, מחשב או אפילו טלויזיה אם יש, שיאפשר לראות את כל התלמידים. מומלץ למקם את המסך קרוב לאזור הפעילות כדי שנוכל לראות את התלמידים בכל רגע ללא מאמץ, ולא נצטרך לגדוע את השיעור ולהתקרב אליו.


בנוסף, מומלץ להגביל את השיעור לכמות תלמידים שנוכל לנתר על מסך אחד.


אחת-שתיים ניסיון


תתחברו מהנייד והמחשב לשיעור, תקליטו כמה שניות (יש אופציה להקליט לענן או למחשב) ובדקו ששומעים היטב ורואים אתכם על המזרון. אם אפשר, בקשו ממישהו להצטרף לפגישה כדי שיוכל לחוות דעה על איכות הוידאו, השמע והקומפוזיציה.


הכן את התלמידים לפני השיעור ובזמן השיעור


אנו רוצים לראות את התלמידים שלנו מכל הכיוונים, ולא רק בכיוון שהתלמיד מצלם את עצמו. אנו רוצים לראות שהרגל הקדמית שלו ב- 90 מעלות בתנוחת הלוחם, את מנח כף הרגל האחורית, האם הדרישטי הוא לכיוון האגודל וכן הלאה.

לכן, נבקש מהתלמידים למקם את המצלמה במקום דומה לאיך שאנחנו מצלמים את עצמנו. ההמלצות לעיל בנושא קומפוזיציה כמובן תופסות גם לגבי המתרגלים שלנו ומומלץ להסביר לפני השיעור שיש להניח את המזרון בפרופיל, במרחק מספיק גדול שנראה את מלוא טווח התנועה שלהם (לרוב הם קרובים מדי למצלמה ורואים רק חלקים מהגוף), להניח את המצלמה בגובה הפופיק וכן הלאה.


בחירת תוכנת וידאו קונפרנס


קיימות מגוון תוכנות להתחברות וידאו מרחוק, כגון Instagram Live, Zoom, Bluejeans, Facebook live או Google Hangout. כאשר אנו בוחרים את התוכנה איתה נעביר את השיעור עלינו לשים לב למספר נקודות:


  • האם הן מאפשרות וידאו דו כיווני או רק חד כיווני - אם נרצה לראות את התלמידים על מנת שנוכל לתקן אותם במהלך השיעור, עלינו לוודא שהתוכנה מספקת וידאו דו כיווני. Facebook live ו- Instagram Live לא מאפשרות זאת.

  • נוחות שימוש ואיכות וידאו.

  • יש לקחת בחשבון את עלות התכנות. חלק מהתוכנות חינמיות (Instagram Live, Facebook live), חלקן עולות כסף (מנוי ל- Zoom מבלי הגבלה ל- 40 דק' הינה 15$ לחודש או 13$ לחודש למנוי שנתי), ולחלקן יש גרסא חינמית מוגבלת.

  • אפשרות לקבוע "פגישה" - פיצ'ר נוח לקביעת פגישה עם התלמידים.

  • אפשרות להגן על הפגישה בסיסמא - אם אנו רוצים למנוע מתלמידים לא מורשים להיכנס (קיים ב Zoom).


תרגול נעים ובהצלחה!

178 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול